Haftasonu boğaz turu keyfi yapmak için Boğaz Turu 2014-2015 bölümüne bakınız.

Şehir Hatları Vapur tarifesi 1 Haziran 2015'te güncellendi. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarifesi 16 Haziran 2015'te güncellenmiştir. Mavi Marmara tarifesi 1 Haziran 2015'te güncellenmiştir. Turyol Tarifesi 20 Eylül 2013'te güncellenmiştir. Dentur tarifesi 1 Haziran 2015'te, Beyden tarifesi 25 Ekim 2013'de, Prenstur tarifesi 20 Haziran 2015'te güncellenmiştir.

Üsküdar Vapuru Faciasında Hayatını Kaybedenler İzmit'te Anıldı - 1 Mart 2012

İzmit Körfezi'nde, 1 Mart 1958'de, Üsküdar adlı vapurunun fırtınada alabora olup kısa sürede batması sonucu hayatını kaybeden 76'sı öğrenci 272 kişi, törenle anıldı.

Faciada yaşamını yitirenler anısına İzmit Lisesi bahçesinde düzenlenen törende konuşan İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, 54 yıl önce meydana gelen facianın her sene hatırlanmasının gelecekte bu tür faciaların yaşanmaması için bir tedbir anlamına geldiğini söyledi.

İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut ise 1 Mart 1958 yılında yaşanan kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarının acıların paylaşılması gerektiğini belirtti. Bulut, facianın yaşandığı yıllarda eğitim şartlarının çok zor olduğunu, insanların zor şartlar altında eğitim aldıklarını söyledi.

Kaymakam Kaya ile İzmit Belediye Başkan Vekili Bulut, okul bahçesi önündeki ölenlerin adının bulunduğu anıta karanfil bıraktı.

Anma törenine katılanlar daha sonra 1 Mart Vapur İskelesi'nin önüne geldi. Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Sözen, yaptığı konuşmada, 54 yıl önce yaşanan faciadan ders çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Facianın acılarının hala yüreklerden silinmediğini anlatan Sözen, ''Gerçekten acı bir gün. Bundan 54 yıl önce gerçekleşen kazada ölenlerin 76'sı öğrenci. İzmit Lisesi öğrencileri, meslek lisesi öğrencileri yaşam mücadelesi için gelmişlerdi. Bu ülkenin daha ileriye gitmesi için buraya gelmişlerdi ve dönüşte ailelerine kavuşmak isterken böyle bir faciayı yaşadılar. Dilerim böyle bir faciayla bir daha karşılaşmayız. Allah bizlere böyle bir facia yaşatmasın'' diye konuştu.

Grup, konuşmaların ardından iskeleden denize çelenk bıraktı ve karanfil attı.

1 Mart 1958 tarihinde, Karamürsel'e gitmek üzere 293 yolcu ve mürettebatla İzmit İskelesi'nden hareket eden ''Üsküdar'' adlı yolcu vapuru, Derince açıklarında, sahilden 500 metre uzaklıkta aniden çıkan fırtına sonucu alabora olmuş, kısa sürede sulara gömülmüştü. Kazada, İzmit'teki okullarından Gölcük ve Karamürsel'deki evlerine dönen 76'sı öğrenci 272 kişi hayatını kaybetmişti.

Gölcük'te anma

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen anma programı da Gölcük Şehitler Mezarlığı'nda yapıldı. Ölenlerin mezarına Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ve Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş çelenk konuldu.

Burada konuşan Yazıcı, ''Türk sivil denizcilik tarihinin yaşadığı en acı olaylardan biri Üsküdar faciasıdır. Bu acıyı yıllardan beri unutmayan insanlar olarak her yıl şehitlerimizi anıyoruz. Bize düşen görev de yeni nesillere bunları aktarmak ve tarihimizi unutturmamak'' dedi.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de ''O zaman ki şartlara bakıldığında genç çocuklarımızın tahsillerini tamamlamak için nasıl fedakarlık yaptıklarını görüyoruz. Bu büyük faciada hayatlarını kaybeden şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, şehit ailelerinin yakınlarına sabırlar diliyorum. Onları hiç unutmadık, unutturmayacağız'' dedi.

AA


Facebook icon
Twitter iconGoogle icone-mail iconDigg iconReddit icon